Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Sept. 4 Scoreboard: Includes Iowa prep football rankings and NJCAA rankings

Sept. 4 Scoreboard: Includes Iowa prep football rankings and NJCAA rankings

  • 0
{{featured_button_text}}
Scoreboard graphic.jpg

Iowa Western

Wednesday, Sept. 4

MEN’S GOLF

Iowa Western at Blue River Classic, 10 a.m.

Thursday, Sept. 5

VOLLEYBALL

Ellsworth at Iowa Western, 6:30 p.m.

Friday, Sept. 6

CROSS COUNTRY

Iowa Western at Augustana twilight, 8:30 p.m.

WOMEN’S SOCCER

Iowa Western at Jackson, 12 p.m.

Saturday, Sept. 7

FOOTBALL

Hutchinson at Iowa Western, 1 p.m.

MEN’S SOCCER

Laramie at Iowa Western, 12 p.m.

WOMEN’S SOCCER

Iowa Western vs. Monroe, 1 p.m.

Sunday, Sept. 8

MEN’S SOCCER

Northeastern at Iowa Western, 2 p.m.

NJCAA Football Rankings

Rank Record Points Prev

1 Hutchinson (7) 2-0 303 5

2 Kilgore (3) 2-0 303 6

3 Butler (5) 2-0 285 10

4 NW Mississippi 1-0 240 9

5 East Mississippi 0-1 214 1

6 Miss. Gulf Coast (1) 1-0 206 12

7 Iowa Western 1-1 197 2

8 Lackawanna 0-0 189 8

9 Snow 1-1 177 6

10 Garden City 1-1 168 3

11 NE Okla. A&M 1-0 163 13

12 Iowa Central 1-1 137 14

13 Copiah-Lincoln 1-0 117 17

14 Hinds 1-0 102 RV

15 Monroe College 1-0 83 15

16 Trinity Valley 1-0 80 20

17 Jones 0-1 78 4

18 Blinn 1-1 56 11

19 Nassau 1-0 54 RV

20 Fort Scott 2-0 51 NR

NJCAA Volleyball Rankings

Rank Record Points Prev

1 Seward County (5) 5-0 131 4

2 Polk State 6-0 122 7

3 Navarro 5-0 110 8

4 Miami Dade (1) 3-1 106 2

5 New Mexico Military 8-0 101 13

6 Trinity Valley 8-1 96 5

7 Snow 8-1 79 11

8 Hillsborough 9-0 74 NR

9 Salt Lake 8-0 73 NR

10 Iowa Western (1) 5-2 67 3

11 Tyler 3-1 63 6

12 Mineral Area 4-0 62 10

13 Indian Hills 8-0 52 NR

14 Southern Idaho 4-4 47 1

15 Wallace State 9-0 44 16

16 Northeastern 5-1 43 14

17 Blinn 8-1 33 19

18 Central Florida 6-1 32 NR

19 Hill 4-3 29 12

20 Panola 3-1 23 18

NJCAA Men’s Soccer Rankings

Rank Record Points Prev

1 Monroe College 2-0-0 200 4

2 Marshalltown 3-0-0 190 2

3 Pima 1-0-1 180 1

4 Tyler 0-0-0 170 3

5 E. Florida State 3-1-0 160 5

6 Salt Lake 2-0-1 150 14

7 Neosho County 5-0-0 140 NR

8 Southern Nevada 4-0-0 130 RV

9 Parkland 4-0-0 120 RV

10 Yavapai 4-0-0 110 15

11 Northeast Texas 2-0-0 100 8

12 Montgomery 4-0-0 90 13

13 Mercer County 4-0-0 80 RV

14 Laramie County 2-1-0 70 RV

15 Iowa Lakes 2-1-0 60 11

16 Iowa Western 4-0-0 50 NR

17 Indian Hills 3-0-0 40 18

18 Daytona State 1-0-0 30 17

19 Louisburg 3-0-0 20 20

20 Crowder 4-0-0 10 RV

NJCAA Women’s Soccer Rankings

Rank Record Points Prev

1 Monroe College (7) 3-0-0 140 1

2 Tyler 0-0-0 133 2

3 E. Florida State 1-0-0 126 4

4 Laramie County 3-0-1 117 10

5 Butler 3-1-0 106 8

6 Salt Lake 2-0-0 104 13

7 Lewis & Clark 1-1-0 96 7

8 Daytona State 0-0-0 93 9

9 Snow 1-0-1 85 17

10 Monroe CC 2-1-0 76 6

11 Navarro 1-2-0 72 5

12 Rose State 3-1-0 64 NR

13 Sem. State (OK) 2-0-1 56 NR

14 Iowa Western 1-3-0 49 3

15 Holmes 3-0-0 45 NR

16 Cape Fear 3-0-0 27 16

17 Hill 1-1-0 25 19

18 Johnson County 2-0-0 17 NR

19 Western Nebraska 4-0-0 15 NR

20 Phoenix 1-0-1 8 18

Prep Football

Thursday, Sept. 5

Thomas Jefferson at Sioux City North, 7 p.m.

Friday, Sept. 6

Denison-Schleswig at Abraham Lincoln, 7 p.m.

Carlisle at Lewis Central, 7:30 p.m.

St. Albert at Treynor, 7 p.m.

IKM-Manning at Underwood

Westwood at Riverside, 7 p.m.

AHSTW at Shenandoah, 7 p.m.

Tri-Center at MVAOCOU, 7 p.m.

AP Iowa Prep Football Rankings

Class 4-A

Record Pts Prv

1. WDM Dowling (7) 1-0 79 -

2. Ankeny Centennial 1-0 63 -

3. Cedar Falls (1) 1-0 61 -

4. WDM Valley 1-0 60 -

5. Bettendorf 1-0 46 -

6. Waukee 0-1 38 -

7. CR Kennedy 1-0 26 -

8. Fort Dodge 1-0 17 -

(tie) Johnston 1-0 17 -

10. Ankeny 0-1 12 -

Others receiving votes: Cedar Rapids Prairie 11. Iowa City West 5. Davenport North 3. Des Moines Lincoln 2.

Class 3-A

Record Pts Prv

1. CR Xavier (3) 1-0 69 -

2. Western Dubuque (3) 1-0 66 -

3. Solon (1) 1-0 64 -

4. North Scott 1-0 63 -

5. Lewis Central (1) 1-0 57 -

6. Pella 1-0 29 -

7. Norwalk 1-0 18 -

8. Mount Pleasant 1-0 11 -

(tie) Washington 1-0 11 -

10. Sergeant Bluff-Luton 0-1 10 -

Others receiving votes: Waverly-Shell Rock 8. Spencer 8. , Glenwood 7. Bondurant Farrar 6. Harlan 5. Independence 3. Clear Creek-Amana 3. Oskaloosa 2.

Class 2-A

Record Pts Prv

1. Waukon (7) 1-0 79 -

2. Clear Lake 1-0 63 -

3. Algona 1-0 60 -

4. Spirit Lake (1) 1-0 47 -

5. Greene County 1-0 39 -

(tie) Monroe PCM 1-0 39 -

7. Williamsburg 1-0 22 -

8. Des Moines Christian 1-0 19 -

9. Boyden-Hull-RV 0-1 18 -

10. Cresco Crestwood 1-0 16 -

Others receiving votes: Waterloo Columbus 12. Van Horne Benton 11. Carroll Kuemper 7. Southeast Valley 6. Tipton 1. West Liberty 1.

Class 1-A

Record Pts Prv

1. West Sioux (6) 1-0 78 -

2. Dike-New Hartford (1) 1-0 70 -

3. West Branch (1) 1-0 57 -

4. Van Meter 1-0 50 -

5. Inwood West Lyon 1-0 41 -

6. South Central Calhoun 1-0 36 -

7. Dyersville Beckman 1-0 24 -

8. Treynor 1-0 20 -

9. Emmetsburg 1-0 14 -

10. Mediapolis 1-0 13 -

Others receiving votes: Truro Interstate 35 12. Underwood 8. Pella Christian 4. Hull Western Christian 3. Iowa City Regina 3. Jesup 3. Troy Mills North Linn 2. Wapello 2. Sumner-Fredericksburg 2. Lake Mills 1.

Class A

Record Pts Prv

1. West Hancock (6) 1-0 76 -

2. St. Ansgar (1) 1-0 57 -

3. Edgewood-Colesburg 1-0 56 -

4. Wapsie Valley 1-0 55 -

5. Sloan Westwood 1-0 39 -

6. Durant (1) 1-0 30 -

7. Traer North Tama 1-0 28 -

8. Alta 1-0 27 -

9. Grundy Center 1-0 16 -

10. Hudson 0-1 15 -

Others receiving votes: Brooklyn BGM 14. Hinton 9. Algona Garrigan 9. A-H-S-T-W, Avoca 3. St. Albert 3. Alburnett 2. Southwest Valley 1.

Class 8-Man

Record Pts Prv

1. Don Bosco (3) 1-0 72 -

2. Fremont Mills (3) 1-0 68 -

3. New London (1) 1-0 58 -

4. Saint Mary’s (1) 1-0 55 -

5. Turkey Valley 1-0 37 -

6. Marengo Iowa Valley 1-0 26 -

7. Montezuma 1-0 23 -

8. Newell-Fonda 1-0 21 -

9. Audubon 0-1 20 -

10. Northwood-Kensett 1-0 17 -

Others receiving votes: Liberty Center SE Warren 8. Coon Rapids-Bayard 6. Wyoming Midland 6. Dunlap Boyer Valley 4. Janesville 4. Anita CAM 3. Wayland WACO 3. Westside Ar-We-Va 2. Woodbine 2. Lenox 2. Glidden-Ralston 1. Central City 1. HLV, Victor 1.

Prep Volleyball

Tuesday, Sept. 3

Riverside vs. Essex and Bedford triangular at Essex, 5:30 p.m.

Heartland Christian vs. Stanton and Essex triangular at Stanton, TBA

Thursday, Sept. 5

Abraham Lincoln at Le Mars, 7 p.m.

Sergeant Bluff-Luton at Thomas Jefferson, 7 p.m.

Saturday, Sept. 7

Lewis Central at Iowa City High tourney, 9 a.m.

St. Albert, Wayne, Tri-Center, Stanton, Nodaway Valley, Shenandoah at Clarinda tourney, 9 a.m.

Heartland Christian at Griswold tourney, TBA

Riverside at Missouri Valley tournament, 9 a.m.

Cross Country

Tuesday, Sept. 3

St. Albert, Underwood, AHSTW, Audubon, Boyer Valley, Denison-Schleswig, IKM-Manning, MVAOCOU, Missouri Valley, Tri-Center, West Harrison, West Monona, Whiting, Woodbury Central at Logan-Magnolia, 4:30 p.m.

Boyer Valley, CAM, East Mills, Exira-EHK, Fremont-Mills, Griswold, IKM-Manning, Lenox, Logan-Magnolia, Riverside, Sidney, Tri-Center, West Harrison, Woodbine at Treynor, 5 p.m.

Saturday, Sept. 7

Lewis Central, Thomas Jefferson, St. Albert, Red Oak, Denison-Schleswig, Glenwood, Harlan, Le Mars, Missouri Valley, Sergeant Bluff-Luton, Southeast Polk, at Abraham Lincoln Invite at IWCC, 9 a.m.

Prep Golf

Tuesday, Sept. 3

Abraham Lincoln at Fort Dodge Invitational, 10 a.m.

Prep Swimming

Thursday, Sept. 5

Lewis Central at Carroll, 5:30 p.m.

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert