Skip to main contentSkip to main content
You have permission to edit this article.
Edit

Jan. 19 scoreboard

  • 0
Scoreboard.jpg

Prep girls basketball

Tuesday, Jan. 19

Underwood 57, Missouri Valley 16

Audubon 42, Treynor 39

Denison-Schleswig 53, Lewis Central 48

IKM-Manning 64, Riverside 25

Thursday, Jan. 21

Red Oak at Glenwood, 6 p.m.

Friday, Jan. 22

Underwood at Audubon, 6 p.m.

Denison-Schleswig at St. Albert, 6 p.m.

AHSTW at IKM-Manning, 6 p.m.

Saturday, Jan. 23

Lewis Central vs. Bishop Heelan at DJ Sokol Arena in Omaha, 5:30 p.m.

Glenwood vs. North Bend Central at DJ Sokol Center in Omaha, 8:10 p.m.

Fontier Conference Tournament, TBA

Monday, Jan. 25

St. Albert at T.J., 5:30 p.m.

East Mills at Riverside, 6 p.m.

Prep boys basketball

Tuesday, Jan. 19

Missouri Valley at Underwood, 7:30 p.m.

Audubon at Treynor, 7:30 p.m.

Lewis Central vs, Denison Schleswig, no report

A.L. 71, SC North 17

College View at Heartland Christian, no report

Glenwood 58, St. Albert 50

IKM-Manning 40, Riverside 26

Thursday, Jan. 21

Red Oak at Glenwood, 6 p.m.

Shenandoah at Riverside, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 22

Underwood at Audubon, 7:30 p.m.

Missouri Valley at Tri-Center, 7:45 p.m.

Logan-Magnolia at Treynor, 6 p.m.

A.L. at LeMars, 7 p.m.

T.J. at Sioux City East, 7 p.m.

Shenandoah at Lewis Central, 7:30 p.m.

Denison-Schleswig at St. Albert, 7:30 p.m.

AHSTW at IKM-Manning, 7:45 p.m.

Saturday, Jan. 23

Treynor vs. Bishop Neumann at DJ Sokol Center in Omaha, 10:40 a.m.

Glenwood vs. North Bend Central at DJ Sokol Center in Omaha, 6:50 p.m.

St. Albert vs. Norris at DJ Sokol Center in Omaha, 9:30 p.m.

Fontier Conference Tournament, TBA

AHSTW at Exira-EHK, 5 p.m.

Monday, Jan. 25

Logan-Magnolia at Underwood, 7:30 p.m.

St. Albert at T.J., 7 p.m.

East Mills at Riverside, 7:30 p.m.

Prep bowling

Thursday, Jan. 21

Lewis Central, St. Albert, T.J. at Thunderbowl, 3 p.m.

Friday, Jan. 22

Tri-Center vs. St. Albert at Thunderbowl, 3:30 p.m.

Monday, Jan. 25

Le Mars at T.J., 3 p.m.

Sioux City East at A.L., 3:30 p.m.

Prep boys wrestling

Tuesday, Jan. 19

A.L., Lewis Central, St. Albert at T.J. duals, 5 p.m.

Glenwood at Clarinda double dual, 5:30 p.m.

Treynor, Underwood at Woodbine double dual, 5:30 p.m.

Tri-Center quad, 5:30 p.m.

Thursday, Jan. 21

AHSTW, Harlan, Red Oak at Carroll Kuemper, TBD

Friday, Jan. 22

Riverside, Tri-Center at Southwest Valley High School tournament, 4 p.m.

Saturday, Jan. 23

Treynor at Colfax-Mingo tournament, TBD

Riverside, Tri-Center at Southwest Valley High School tournament, 10 a.m.

AHSTW at Interstate 35 Community School tournament, 9:30 a.m.

A.L. at Ankeny Invitational, 10 a.m.

T.J. at Urbandale Invitational, 10 a.m.

Underwood at Urbandale Invitational, 10 a.m.

Prep girls wrestling

Friday and Saturday, Jan. 22-23

Girls Varsity State at Iowa City High School, TBD

Prep boys swimming

Thursday, Jan. 21

Atlantic at Council Bluffs, 5 p.m.

Saturday, Jan. 23

Council Bluffs, Atlantic CSD, Carroll Community, Sioux City Metro at Lewis Central, 1:30 p.m.

College volleyball

Tuesday, Jan. 19

Iowa Central Community College at Iowa Western CC (exhibition), 3 p.m.

Sunday, Jan. 24

Ellsworth at Iowa Western CC, 1 p.m.

Women’s college basketball

Wednesday, Jan. 20

Iowa Lakes Community College at Iowa Western CC, 5 p.m.

Saturday, Jan. 23

Iowa Western CC at Iowa Central Community College, 1 p.m.

Men’s college basketball

Wednesday, Jan. 20

Iowa Lakes Community College at Iowa Western CC, 7 p.m.

Saturday, Jan. 23

Iowa Western CC at Iowa Central Community College, 3 p.m

0 Comments

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert